sobota, 13 lipca 2013

Ludzka głupota nie zna granic :(

Wczoraj sprawdzając pocztę na moim innym blogu, dostałam wiadomość od pewnej nastolatki iż jakaś osoba posiada na portalu społecznościowym (www.nk.pl) zdjęcia Poli w swojej galerii ! Od razu poprosiłam o namiary, dostałam je, wchodzę na profil, a tam zdjęcie mojej córci, podpisane jakimś imieniem , że urodzona 11.07.2013 40cm i waga 1840g ! Dech mi zaparło, jak można ! Jak można być tak perfidnym, tak zakłamanym, do czego Ci ludzie są jeszcze zdolni !?  Po co jakaś 18-letnia dziewczyna tworzy fałszywą tożsamość , co jej to dało ! Napisałam do niej odpowiednią wiadomość, poinformowałam o skutkach prawnych , a ona mnie zablokowała, nie miałam możliwości sprawdzenia, czy usunęła zdjęcie, dzięki koleżance, która udostępniła mi swój login i hasło na nk, weszłam na profil złodziejki, okazało się , że usunęła zdjęcie.  Dziś rano napisałam do obsługi nk o całym zdarzeniu , profil tej dziewczyny został usunięty. Pozostają pytania: Czy nie posunie się ona do czegoś podobnego drugi raz? Które dziecko może teraz ucierpieć? Zdałam sobię sprawę, że wstawianie zdjęć dzieci jest niebezpieczne, każdy może sobie przywłaszczyć zdjęcie naszych pociech, podać się za kogoś innego, żyć w wyimaginowanym świecie, oderwanym od rzeczywistości.... takie kradzieże zdarzają się co raz częściej, najczęściej te osoby pozostają bezkarne... także od dziś zmiany na blogu! Twarzy mych dzieci nie będą pokazywane, te zdjęcia które tu są zostaną, są podpisane, ale od dziś koniec.... chyba że pojawią się z wielkim podpisem na całym zdjęciu... przerosła mnie ta sytuacja, myślałam, że mnie to nigdy nie dosięgnie, że moje dzieci nie są zagrożone, ale jakże się myliłam, jaka byłam naiwna !
Ochrona autorskich praw osobistych
Art. 78. 1. Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub - na żądanie twórcy - zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.

11 komentarzy:

 1. Głupota ludzka, nie zna granic. ! Jak można coś takiego zrobić. ! Szook.! Chamstwo się szerzy w Polce.! Czytam twojego bloga od dawna kochana. Jesteś piękną i szczęśliwą mamą dwójki wspaniałych dzieciaczków. Do tego wspaniałą panią fotograf. Sama jestem mamuśką dwutygodniowego Frania. :) . Pozdrowienia dla Polci i Olusia, no i dla ich mamusi. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. trochę chyba przesadzasz, przeżywasz jakby conajmniej Ci dziecko ukradli, a nie tylko zdjęcia. publikując obojętnie jakie zdjęcie w sieci narażasz się na to, że ktoś je skopiuje do swojego komputera, i nie wiadomo co z nim zrobi. więc nie przeżywaj teraz, bo też wykazałaś się głupotą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak i każdy kto wstawia swoje zdjęcia na portale społecznościowe jest glupi? To że wstawiam zdjęcia, nie znaczy że można je sobie ściągnąć i użyć jako swojego i nie przesadzam bo dla mnie takie osoby są osobami psychicznymi, nikomu normalnemu do głowy nie przyjdzie aby zrobić coś takiego i będę przeżywać, bo dziecka nie ukradli, ale utworzyła jej nową tożsamość, sam kodeks karny tego zabrania, więc nie wiem kto tu wykazał się głupotą.

   Usuń
  2. W 100% popieram zdanie autorki posta... Owszem ukraść zdjęcie może każdy, ale chyba ktoś ze słabą psychiką pokazuje te zdjęcia światu mówiąc że to jego dziecko lub on sam?! Sama przeszłam już kilka razy taką sytuację że kradziono moje zdjęcia i wstawiano na portalach randowych i pytanie tylko po co to komu? żeby czuć się bardziej dowartościowanym czyimiś wyglądem, to tylko chyba ma ich bardziej zdołować??? Nie rozumiem takiego zachowania i co ono ma na celu, ale niestety w dzisiejszych czasach wszystkiego można się spodziewać :/ Pozdr i dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń
  3. ale ja nie napisałam, że 'można sobie ściągnąć Twoje zdjęcia, bo wstawiasz je do sieci', tylko że są tacy ludzie, którzy to robią. chcesz się przed tym uchronić w 100%- nie publikuj zdjęć w internecie, proste. już widzę, jak idziesz na wojnę do sądu z każdym, kto wklejał te zdjęcia jako swoje...

   Usuń
  4. Jak byś to napisała takimi słowami jak teraz, to bym Ci przyznała rację, że tak są tacy ludzie i tak jedynie 100% pewności będę mieć gdy nie będę wstawiać zdjęć dzieci, ale tamta wypowiedź była napisana w innym kontekście. Nie rozumiem też dlaczego mnie atakujesz? I uważasz, że przesadzam? Każda normalna osoba opowiedziała się za tym, że to nienormalne iż ktoś kradnie zdjęcia, a Ty mi prawisz morały? Dziwna jesteś....sama kradniesz zdjęcia, że tak się wypowiadasz?

   Usuń
  5. nie mam konta na żadnym portalu oprócz facebooka, moja własna tożsamość w zupełności mi wystarcza. wypowiadam się tak, bo nie jesteś jedyną osobą która znalazła się w takiej sytuacji i chyba tylko Ty tak to przeżywasz. nie mam dzieci, nie wiem jak ja bym się zachowała, piszę po prostu co myślę.

   Usuń
  6. Tak wiem, że nie jestem jedyna, każda osoba, która spotkała się z czymś takim,osoby które znam i miały podobne doświadczenia też były oburzone, zastosowaly środki ostrożności. Tylko ja tak to przeżywam? A że niby co takiego robię? To że napisałam co myślę o takim postępowaniu, że założyłam hasło na photobloga i że tu nie będzie więcej twarzy mych dzieci to przeżywanie? Nie wydaje mi się...

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ludzie są naprawdę nienormalni... Wcale ci się nie dziwię że tak reagujesz. To normalne, że chcesz chronić swoje dzieci :)Naprawdę nie rozumiem jak można skopiować czyjeś zdjęcie i wstawić je jako swoje :/ Sama bym się wkurzyła... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń